Twoja przeglądarka jest przestarzała.

Obróć urządzenie

flip icon
Oświetlenie muzeów i galerii sztuki
© lug.com.pl
2017-08-24

Oświetlenie muzeów i galerii sztuki

Zabytki i sztuka to uczta koneserów, którzy chcą napawać się szlachetnym pięknem i są w stanie je docenić, dostrzegając zamysł autora. Aby podziwianie istotnych elementów dziedzictwa kulturowego różnych epok i kultur było możliwe, w „świątyniach sztuki” muszą znaleźć się właściwe lampy. Ich jakość jest tym ważniejsza, że nieumiejętny dobór źródeł światła może wpływać na właściwości i wygląd obiektów muzealnych, obrazów, rzeźb itd., pozbawiając je intensywnych barw lub przyspieszając niszczenie. Oświetlenie muzeów musi spełniać najwyższe normy określane m.in. przez konserwatorów zabytków. To ważne zarówno ze względów praktycznych, jak i formalnych. Oświetlenie galerii sztuki również powinno posiadać określone właściwości. Najważniejsze, by układ poszczególnych lamp nie zaburzał percepcji i nie konkurował z oświetlaną ekspozycją. Wiemy o tym, dlatego w naszej pracy stosujemy najnowocześniejsze technologie i dbamy, aby rozwiązania, jakie oferujemy, były nie tylko funkcjonalne, ale również całkowicie bezpieczne.

Oświetlenie muzeów

Podziwiając poszczególne eksponaty, można zbliżyć się do nich wyłącznie na określoną odległość. To w dużej mierze światło decyduje o tym, czy będziemy w stanie dostrzegać szczegóły. Obecnie, komponując oświetlenie muzeów, coraz częściej stawia się na technologię LED, która cechuje się dużą funkcjonalnością.

Dobór różnorodnych źródeł światła o odpowiedniej temperaturze barwowej sprawia, że obiekty muzealne prezentują się naturalnie. Chodzi m.in. o kolorystykę, która nie jest „zafałszowana”. Kluczowa będzie tu wartość wskaźnika oddawania barw – CRI (jego starsze oznaczenie to Ra). Aby można było mówić o ponadprzeciętnie dobrym oddawaniu barw, źródła światła muszą mieć CRI/Ra o wartości powyżej 90. Pomagamy naszym Klientom uzyskiwać określone efekty, korzystając również z innych, spersonalizowanych rozwiązań, które najlepiej oddają unikatowy charakter danego wnętrza.

Oświetlenie galerii sztuki

Przy doborze lamp do galerii, gdzie prezentowane są obrazy czy rzeźby (niekoniecznie zabytkowe) lub inne formy, również bierze się pod uwagę współczynnik uszkodzeń. Uwzględnia się także cel inny niż ochrona eksponatów – stworzenie intrygującej ekspozycji, która będzie zachwycać, szokować, inspirować i poruszać. Dzięki wytypowaniu właściwych lamp i umieszczeniu ich w stosownym układzie osiągnięcie wspomnianych zamierzeń staje się możliwe. Oświetlenie galerii sztuki składa się głównie ze specjalistycznych lamp mocowanych do ściany i umieszczanych ponad obrazami. Ważna jest także obecność opraw składających się z kilku reflektorów LED lub oczek stropowych, wydobywających z mroku określone przestrzenie. Zastosowanie profesjonalnych, systemowych rozwiązań w galerii sztuki jest tak samo istotne, jak w muzeum. Ewentualne oświetleniowe braki lub niedociągnięcia skutkują tym, że podziwianie dzieł tworzonych przez artystów staje się bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.