Twoja przeglądarka jest przestarzała.

Obróć urządzenie

flip icon
Oświetlenie butików
JBC Kids - Wuppertal - Niemcy © lug.com.pl
2017-08-24

Oświetlenie butików

Jeden z najważniejszych czynników, z którymi związany jest poziom sprzedaży w sklepie, to dobór właściwych lamp i rozmieszczenie ich w określony sposób. Światło ma duże znaczenie, szczególnie w ekskluzywnych butikach. Niezmiernie istotnym aspektem jest oświetlenie witryn sklepowych i wystawowych. To w dużej mierze od niego zależy, czy klient zdecyduje się wejść do środka oraz jakie zdanie będzie miał na temat danego butiku, a nawet marki. Efekt pierwszego wrażenia rzadko bywa decydujący, ale wywiera wpływ na sposób, w jaki postrzegamy konkretne miejsce. Aby image był nieskazitelny w każdym względzie, warto zatroszczyć się również o oświetlenie akcentujące. Sklepy, które określa się mianem „ekskluzywnych”, powinny budować nienaganny wizerunek. Chodzi nie tylko o jakość sprzedawanych strojów i dodatków czy poziom obsługi klienta, ale również o wystrój – a jego ważną część stanowi światło. Tworzymy dla naszych Klientów rozwiązania oświetleniowe, które są adekwatne do charakteru działalności. Pomagamy Państwu budować markę i realizować ambitne cele sprzedażowe.

Przyjęło się, że im bardziej luksusowa marka, tym bardziej kameralne i nienachalne jest oświetlenie. Oświetlenie za pomocą spot lightów, których optykę (czyli kąt świecenia) możemy dobrać do danej sytuacji, pozwala na wydobycie z wnętrza elementów, jakie chcemy podkreślić. Wąskie kąty (10-25º) są również dobrym rozwiązaniem w wyższych pomieszczeniach, bo dzięki wąskiemu strumieniowi światła, dotrze ono dalej i zapewni odpowiedni poziom natężenia zgodnie z naszymi potrzebami.

Oświetlenie witryn sklepowych i wystawowych

Ekspozycje tworzy się po to, aby wzbudzić zainteresowanie klienta i zachęcić go do odwiedzenia butiku. Aby spełniały najważniejsze funkcje, konieczne jest ich regularne modyfikowanie. Również oświetlenie witryny sklepowej ma znaczenie. Dobierając lampy wystawowe, warto uwzględnić konieczność systematycznego modernizowania ekspozycji.

Jakie są najważniejsze cechy, ze względu na które powinno wyróżniać się oświetlenie witryn sklepowych i wystawowych? Jedna z nich to funkcjonalność, polegająca na dostosowaniu światła do potrzeb. Ważne jest także uwypuklenie walorów estetycznych prezentowanych produktów. Światło powinno sprawić, że oferta określonego butiku jawi się jako atrakcyjna, oryginalna i intrygująca oraz by klienci mogli dokładnie ją poznać i ocenić.

Oświetlenie akcentujące

Lampy, będące źródłem oświetlenia centralnego, są łagodne. Ich światło rozprasza się i nie pozwala dostrzegać szczegółów istotnych dla osób odwiedzających butik. W celu uwypuklenia określonych elementów stosuje się specjalne oprawy określane jako oświetlenie akcentujące. Dzięki niemu klienci mogą w komfortowych warunkach zapoznawać się z ofertą, jednocześnie ciesząc się klimatyczną aranżacją świetlną wnętrza. Uzyskanie określonego efektu wymaga pewnej wiedzy i wyczucia. Konieczne jest również posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego w postaci różnorodnych, specjalistycznych lamp.)